Výběr z fotogalerie

Helgoland 2016

Po delší době jsem se vypravil na větší focení. Už na podzim jsme s kamarády naplánovali německé souostroví Helgoland. Měli jsme jet čtyři, ale nakonec jsme zbyli jen dva. Jarda už na Helgolandu kdysi byl a tak jsme nejeli do neznáma. V pondělí večer jsme vyrazili z Těšova a po 12 hodinách jízdy po dálnici jsme přijeli do liduprázdného přístavu Büsum, kde u mola kotvila loď Funny Girl. Zima, déšť, vítr…i mne napadlo, proč jsem sem jezdil. Před vyplutím lodi aspoň přestalo pršet a o půl desáté jsme po proplutí protivlnovými vraty vyrazili na moře. Helgoland je od pevniny asi 65km, Funny Girl to dala za necelé 2,5 hodiny. Před přístavem nás čekalo nemilé překvapení. Loď totiž nevplula do přístavu, ale zakotvila na moři a z přístavu vyrazily otevřené čluny, které nás měly dopravit z lodi na ostrov. Asi metrové vlny udělaly z přestupu docela dobrodružství, ale nakonec se to s několika cákanci zvládlo.

Souostroví Helgoland se skládá pouze ze dvou ostrovů, většího skalnatého Helgolandu a menšího písčitého Düne, na kterém je i malé letiště. Žije tu 1700 obyvatel. Mezi oběma ostrovy pendluje každou půlhodinu loď. Symbolem Helgolandu je 48 metrů vysoký útes Dlouhá Anna na západním konci ostrova, kde je ráj terejů, což je druhým symbolem ostrova Helgoland. Hlavním tahákem pro turisty na ostrově Düne jsou tuleni, kteří žijí na písečných plážích ostrova. Souostroví patří Německu od roku 1890, kdy jej Německo vyměnilo s Velkou Británií za Zanzibar.

Po ubytování jsme ihned vyrazili na útesy na tereje. Ti jsou prostě úžasní! Hnízdí jen několik metrů od zábradlí, turistů se vůbec nebojí, jsou v neustálem pohybu a za větru ve vzduchu téměř stojí na místě. Letovky tady fotí i lidé s mobilním telefonem! Navečer se vyjasnilo podle předpovědi a tak jsme si užili focení a pozorování terejů až do setmění. Další dny bylo slunečno a skalní příznivci moře se dokonce koupali. Dvakrát jsme přejeli na sousední ostrov za tuleni. Ti jsou hodně líní a je třeba hodně čekat, než je nějaká tulení akce. Jedna vyjímka tady však byla. Seděli jsme na pláži už v podvečer a připlul mladý tuleň, vyskákal z moře, udělal jenom nám několik opiček a za chvilku zase odplul. Třetím zajímavým objektem na focení byl ústřičník velký. Dlouhonohý středně velký pták s červenýma nohama a zobákem, který chodí po pláži a z písku tahá žoužel.

Poslední den se opakovalo počasí z prvního dne a tak jsme se byli jen rozloučit na útesech s tereji, projít město, nakoupit nějaké dárečky a odpoledne člunem na loď. Moře bylo klidné a dobrodružství se neopakovalo. Cesta zpět domů byla o něco rychlejší, je to holt z kopce:)

Krásný zážitek….

32_IMG_427932_IMG_7160

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vstup do fotogaleri “Helgoland 2016”

26. května 2016


 

Napsat komentář