Výběr z fotogalerie

Biebrzanský národní park 2019

Biebrzanský národní park se nachází v severovýchodní části Polska a je díky své rozloze téměř 60 tisíc hektarů největším parkem země. Celým územím parku protéká řeka Biebrza velmi cennou kotlinou.  Je to prakticky největší bažina v Evropě, která se rozprostírá podél řeky v délce asi 100 kilometrů. V parku se nachází nedotčená rašeliniště, lesy i písečné duny. Krajina je ale tvořena především bažinatými oblastmi bohatými na nejrůznější faunu a floru. Je zde mnoho vodních, bahenních a dravých druhů ptáků, z nichž většina v parku i hnízdí. Po jarní oblevě se řeka Biebrza vylije z břehů v rozmezí několika kilometrů. V té době se tady objevují tisíce tažných ptáků. Při troše štěstí narazíte na losa. V parku je těchto velkých kopytníků přes 700. Můžete také potkat vlky, bobry nebo vydry. Správa parku s velmi pěknou multimediální expozicí sídlí u železniční stanice v obci Osowiec.

Tolik základní informace o národním parku, kde jsme strávili krásný fototýden. Na cestu je nutno vyhradit si celý den, protože je to skoro 900km, ale většinou po dálnici. Turistů je v parku málo, zvlášť v tuto jarní dobu. Potkali jsme vlastně jen několik fotografů. Nejsou tu kromě přírody žádné atrakce. Za zmínku stojí snad jen Augustowski kanal. Je to takový třikrát delší Baťák, kde se v létě plaví vodáci. Terén je tu vhodný pro cyklisty. Nejsou tu hospody, ani obchodňáky.
Rumcajse, u kterého jsme v malé osadě Kopytkowo bydleli, ale turisté živí. Poskytuje ubytování, půjčuje vory a průvodcuje po parku. Ochotně nám ukázal nejzajímavější místa a jeho žena skvěle vaří. Na většinu míst se dostanete pohodlně, jen na vyhlídku Wydmy v Grzedech se celkem našlapete a 24 kiláků s 600mm „houfnicí“ na hrbu byla celkem hokna, cholera jasna!:-)
Počasí nám vyšlo, vidět na 50 metrů 600 kilovou horu masa na dlouhatánských nohách (losa) tiše se sunout lesem je zážitek, něco se vyfotilo a tak to bylo prima.

Husí tandemBiebrza u Burzynu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vstup do fotogalerie “NP Biebrza 2019”

23. dubna 2019
________________________________________________________________________________________________________

Napsat komentář